Słowniczek dietetyka

W dietetycznym świecie łatwo się pogubić.

Nie mówię tym razem o dietach i odżywianiu, lecz poprawnym rozumieniu poszczególnych skrótów. To podstawa, aby zrozumieć szerzej pojętą dietetykę.

Oto skróty, które powinien znać każdy dietetyk:

PPM ‐ Podstawowa przemiana materii – To taka ilość energii (kalorii), którą potrzebujesz, aby wykonywać podstawowe i niezbędne funkcje życiowe np. oddychać. Podstawową przemianę materii szacuje się za pomocą specjalnych wzorów. Jeśli chcesz obliczyć swoją podstawową przemianę materii – skorzystaj ze wzoru Harrisa-Benedicta.

PAL – Współczynnik aktywności fizycznej – Określa on na jakim poziomie jest Twoja aktywność fizyczna – i ta związana z treningami, i ta pozatreningowa. Aby określić swój PAL, wystarczy dopasować swoją aktywność do opisu i odczytać z tabeli wartość liczbową.

CPM – Całkowita przemiana materii – Odpowiada całkowitemu zapotrzebowaniu na energię w ciągu dnia. Inaczej mówiąc jest to suma podstawowej przemiany materii oraz Twojej aktywności fizycznej w ciągu doby. Jeśli będziesz jeść dokładnie tyle ile wynosi Twoje CMP – będziesz na zerze kalorycznym – to znaczy, że utrzymasz swoją dotychczasową masę ciała. Jeśli będziesz jeść więcej niż wynosi Twoje CPM – przytyjesz, jeśli mniej – schudniesz. CPM obliczysz mnożąc PPM x PAL.

NEAT – Spontaniczna aktywność fizyczna – Jest to aktywność niezwiązana z zaplanowanym treningiem. Mowa tutaj np. o gestykulacji, tupaniu nogą pod stołem, czy spacerze. Osoby, które są bardzo energiczne, spalają mnóstwo kalorii właśnie na takich „błahych” czynnościach.

TEF – Efekt termiczny pożywienia – To taka ilość energii (kalorii), jaką Twój organizm musi przeznaczyć na trawienie i wchłanianie składników odżywczych ze zjedzonego posiłku. Najwyższy efekt termiczny ma białko – prościej mówiąc – organizm musi najbardziej się „napracować”, aby to białko rozłożyć, w konsekwencji czego wydatkuje na to najwięcej kalorii.

B – Białko 🍗

T – Tłuszcz 🧈

W – Węglowodany 🥐

F – Błonnik 🍍

BTW – białko, tłuszcz, węglowodany – czyli podstawowe makroskładniki.

Nie daj się zaskoczyć!

Leave a Reply